Tërshëra

Tërshëra është një central energjik i shëndetshëm e pasur me vlera të mëdha ushqyese për shëndetin.

Banane me biskota

Qëroni lëkurën dhe shtypeni bananen me pirun deri kur të bëhet në formë pureje.Më pas puresë me banane hidhini pak qumësht për përftuar një masë më të lëngshme.

Fileto pule e mbushur me djathë parmixhano

Me kujdes ndani gjoksin e pulës horizontalisht në mes, por pa i shkëputur plotësisht dy pjesët. Midis dy pjesëve vendosni pak piper, borzilok dhe hudhër, salcën dhe djathrat (por duke ruajtur pak për më vonë).

Rizoto me pulë dhe kërpudha

Në një tenxhere të madhe, nxehim vajin dhe skuqim mirë, nga të dyja anët filetot dhe kërpudhat. Pasi të skuqen, i heqim dhe i lëmë mënjanë. Në të njejtën tenxhere me esencën e pulës dhe kërpudhave…